Zespoły weselne, wodzireje i oprawa muzyczna
Szukaj zespołu, wodzireja, DJ'a:
‹  lista aktualności

Ślub, a żałoba pary młodej – jak to pogodzić?

2016-04-29
Życie jest szybkie i bardzo zmienne. Często przytrafiają się w nim sytuacje, których nie sposób przewidzieć czy nie jesteśmy w stanie się przygotować. Jedną z nich jest nagła śmierć bliskiej nam osoby. Choć to ogromna tragedia to życie idzie dalej i czasem trudno wycofać się z zaplanowanych wydarzeń np. ślubu i wesela. Jak pogodzić takie sytuacje?

Ślub to bardzo radosna uroczystość, moment życia, który należy hucznie świętować. Jednak co zrobić w wypadku, gdy zdarza się on w okresie żałoby po członku naszej rodziny? Ślub planuje się zwykle z wyprzedzeniem nawet dwuletnim i czasem trudno jest go odwołać. Jak zatem zorganizować uroczystość, aby znaleźć kompromis między czasem radości oraz okresem żałoby?


Odwołanie ślubu i wesela z powodu żałoby

W momencie, kiedy dowiadujemy się o śmierci bliskiej osoby, jesteśmy zrozpaczeni i przybici. Nadchodzący wielkimi krokami ślub, który na zdarzyć się za kilka tygodni lub nawet miesięcy, wydaje się wtedy nieodpowiednią uroczystością. Dlatego pojawia się myśl, aby go odwołać lub przenieść. Jest to bardzo trudna decyzja. Z jednej strony uważamy takie działanie za słuszne, a z drugiej zdajemy sobie sprawę, że wiąże się to z ogromnymi kosztami, nie tylko dla nas, ale też dla osób, które zatrudniliśmy, a którym będziemy musieli odmówić. Dlatego nie można nikogo skłaniać, aby zdecydował się odwołać ślub. Jeśli para podejmie taką decyzję, w porządku, ale jeśli rozumie, że miałoby to zbyt poważne konsekwencje, nie powinna czuć się winna. Wcale nie znaczy to, że nie przejmujemy się wystarczająco okresem żałoby, życie jest po prostu znacznie bardziej skomplikowane.

Co warto wiedzieć o oprawie muzycznej wesela?

wpis o ślubie w żałobie po śmierci babci

Ślub mimo żałoby po babci - wpis na forum katolik.pl


Zorganizowanie wesela bez tańców

Jednym ze sposobów na godne pogodzenie ślubu i żałoby jest zmiana koncepcji wesela. Przyjęcie wcale nie musi być bowiem huczne, można równie dobrze urządzić siedzącą imprezę, bez tańców. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że nie będzie ono przypominało typowego wesela i zapewne skończy się znacznie szybciej, niż planowaliśmy. Można także obawiać się nieprzyjemnej, smutnej atmosfery, co jednak nie powinno mieć miejsca. Pamiętajmy, że mimo wszystko mamy prawo cieszyć się z zawartego właśnie związku małżeńskiego i nie ma w tym nic złego. Po prostu szacunek do zmarłego wymaga, aby powstrzymać się od zbyt energicznej zabawy.

Jaką muzykę zapewnić na wesele bez tańców? Sprawdź!

Mimo wesela bez tańców, można zatrudnić zespół i grać bardziej elegancką i wyszukaną muzykę:

Muzyka klasyczna na weselu

Piotr - zespół weselny z Warszawy


Goście się bawią, a młoda para nie

Czasem przygotowania do wesela są bardzo zaawansowane, zamówiony jest już zespół i cała machina „poszła w ruch”. Poza tym para nie chce także psuć zabawy gościom, których większość nie znała osoby, która odeszła. W związku z tym wesele przebiega tak, jak zostało zaplanowane, po prostu para i najbliżsi zmarłego wyłączają się z hucznej zabawy. Wydaje się, że to akceptowalne, a nawet słuszne rozwiązanie. W przypadku dużych wesel, nie można wymagać, że osoby, które nie należą do rodziny, a których na pewno będzie sporo, muszą również zachowywać się, jakby byli w żałobie. Zamiast tego, można pozwolić im się bawić, podczas gdy para młoda zachowa się elegancko i z godnością, wykonując pierwszy taniec, a potem wyłączając się z energicznych tańców. W dobrym tonie byłaby też rezygnacja z zabaw weselnych i utrzymanie bardziej spokojnego repertuaru. Ważne też, aby poinformować gości o decyzji pary, aby nikt na siłę nie starał się wyciągnąć ich na parkiet, kiedy tego nie chcą.

Jaką piosenkę wybrać na pierwszy taniec? Sprawdź!

porada jak zorganizować ślub w żałobie

Ślub podczas żałoby - wpis na forum wizaz.pl


Upamiętnienie zmarłej osoby

Pięknym gestem jest także wspomnienie osoby, która niedawno odeszła. W ten sposób para może wyjaśnić swoją decyzję o wstrzymywaniu się od tańca i złożyć zmarłemu należy hołd. Jeśli sprawa jest bardziej złożona, a zmarła osoba jest np. rodzicem któregoś z nowożeńców, warto o tym wspomnieć podczas podziękowań. Choć taki moment będzie bardzo trudny, pozwoli on na należne uhonorowanie osoby i sprawi, że nie będziemy czuć się winni, organizując przyjęcie.

Połączenie ślubu i żałoby to zadanie, które wymaga sporej dozy delikatności. Musimy zachowywać się z godnością, tak aby oddać należny honor zmarłej osobie, a przy tym pamiętać, że ślub i wesele to mimo wszystko powód do radości. Na pewno powinniśmy wyrażać refleksję i pamiętać o zmarłym, ale nie możemy też zapominać, że założenie nowej rodziny to powód do dumy i dobrego samopoczucia.

 

Znajdź orkiestrę weselną, która sprawdzi się w każdych okolicznościach!

Muzyka na wesele – Kielce
Zespół weselny  - Bydgoszcz
Orkiestra weselna – Łódź
Oprawa muzyczna wesela – Gdynia
Tani zespół na każde wesele - Mysłowice

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza zespołów weselnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems