Zespoły weselne, wodzireje i oprawa muzyczna
Szukaj zespołu, wodzireja, DJ'a:
‹  lista aktualności

10 podstawowych pytań do zespołu ślubnego

2016-02-22
Wybór ślubnej orkiestry jest bardzo trudnym zadaniem dla wielu par młodych. Niełatwo przewidzieć, co najbardziej spodoba się obecnym na weselu gościom, a w większości przypadków jest to główne kryterium wyboru oprawy muzycznej. Żeby ten wybór ułatwić, przygotowaliśmy zestaw 10 pytań, które trzeba zadać zespołowi weselnemu, aby decyzja była łatwiejsza i miała większe szanse na sukces.

Wybieracie się właśnie na spotkanie z orkiestrą ślubną i nie wiecie, jak powinna wyglądać rozmowa? O co pytać, żeby nie pominąć jakiejś ważnej kwestii? Do takiej rozmowy najlepiej przygotować się z wyprzedzeniem, wypisując wszystkie pytania, które nurtują przyszłych małżonków. A o co dokładnie pytać? Oto lista spraw, których nie można pominąć w tej rozmowie!

Nie wiesz, jaką muzykę wybrać? Dowiedz się, jakie są gusta muzyczne gości weselnych

 

1. Termin wesela

Na początku trzeba mówić o sprawach najważniejszych, a podstawową kwestią, jaką trzeba ustalić, jest termin wesela. Jeśli para wybrała już dzień, a nawet zamówiła salę, wie dokładnie, czego szuka. Warto jednak wspomnieć, że bardzo dobre zespoły w sezonie ślubnym, czyli od maja do września, mogą mieć grafik zapełniony nawet na dwa lata do przodu! Dlatego najlepiej sprawdzić, czy zespół jest dostępny w wybranej dacie jeszcze przed umówieniem się na spotkanie. Można to zrobić telefonicznie, można także sprawdzić stronę internetową orkiestry. Wiele z nich używa kalendarzy, w których zaznaczają, w jakich dniach ich usługi są już zamówione.

 

2. Cena zespołu na wesele

Kolejną wyjątkowo istotną kwestią jest oczywiście cena, bo w większości przypadków narzeczonych ogranicza, większy lub mniejszy budżet ślubny. Sama kwota to tylko jedna strona tego pytania, zespół powinien dokładnie przedstawić, co się na nią składa. Ile osób liczy orkiestra, jakich używają instrumentów, ilu jest wokalistów itd. Ważne jest również to, jak długo zespół gra, czy ma ograniczenia w liczbie godzin, czy może określa, o której godzinie kończy przyjęcie.

Sprawdź też, jak obniżyć koszty muzyki na weselu

 

Cennik zespołów weselnych na portalu muzyka-wesele.pl

Cennik zespołów weselnych na portalu muzyka-wesele.pl

 

3. Repertuar orkiestry weselnej

Są tacy, którzy rozmowę z orkiestrą zaczynają od pytań o repertuar. W większości przypadków jednak pary zapoznają się wcześniej z nagraniami orkiestry i dobrze znają jej styl oraz wiedzą, że im odpowiada. Mimo wszystko bardziej szczegółowe pytania o repertuar i tak powinny się pojawić. Narzeczeni powinni się upewnić, jakich dokładnie piosenek mogą się spodziewać oraz w jakim gatunku muzycznym zespół czuje się najlepiej. Para może też od razu określić, czego życzyłaby sobie na swoim przyjęciu np. jaki gatunek powinien być głównym motywem, a jakich piosenek sobie nie życzy. Jeśli para ma kawałki, które według niej koniecznie muszą znaleźć się na weselu, warto od razu je wymienić i upewnić się, że zespół ma je w swoim repertuarze lub doda je, jeśli taka będzie wola klientów.

 

4. Prowadzenie wesela/konferansjerka

Każde wesele potrzebuje konferansjera, czyli osoby, która je poprowadzi i będzie zapowiadać kolejne jego elementy np. oczepiny, czy podanie tortu. Zwykle w tę rolę wchodzi jeden z członków zespołu, jednak nie można po prostu wierzyć, że tak będzie. Koniecznie trzeba ustalić z zespołem zakres pracy takiego konferansjera, a już tuż przed weselem przedstawić mu dokładny przebieg imprezy.

Czy przebieg wesela warto omówić z muzykami? Sprawdź! 

 

5. Zabawy weselne

Orkiestra weselna zwykle ma w planie działania zabawy weselne. Są pary, które sobie ich nie życzą, dlatego powinny poinformować o tym orkiestrę na samym początku, może to pomóc w negocjacji zniżki. Te, które chcą mieć zabawy na swoim weselu, powinny dokładnie zapoznać się z ich planem i samemu zdecydować, czy są odpowiednie. Niektóre z zabaw weselnych są uznawane przez pary za lekko żenujące, lepiej więc dokładnie sprawdzić, co planuje orkiestra, a nie zdawać się całkowicie na jej gust.

Co warto wiedzieć o zabawach weselnych? Sprawdź w artykule Zabawy muzyczne w trakcie wesela!

Zabawy weselne

Tomasz - zespół weselny z Bochni

 

6. Oczepiny

Oczepiny to symboliczny i ważny element wesela. Mimo jego tradycyjności na każdym przyjęciu przebiega on w innej formie, dlatego warto zapytać zespół, który będzie prowadził zabawy oczepinowe, jaka jest jego wizja. Jeśli para dokładnie wie, jak ten moment powinien wyglądać, tym lepiej, od razu powinna przedstawić swoje preferencje.

 

7. Oprawa muzyczna ślubu

Muzyka podczas ślubu w kościele jest niezwykle ważna, może całkowicie zmienić obraz uroczystości. Dlatego warto się postarać, aby była prawdziwie wzruszająca. Niektóre zespoły oferują oprawę muzyczną ślubu, warto zapytać, czy wybrana grupa również ma to w swojej ofercie. Jeśli nie, para będzie musiała pomyśleć o zatrudnieniu dodatkowych osób. To także moment, aby omówić z orkiestrą opcję grania w domach państwa młodych podczas błogosławieństwa, jeśli para się na nie decyduje, a także przed weselem, czy w czasie przyjmowania życzeń. Są zespoły, które mają te usługi „w standardzie”, innym trzeba będzie dodatkowo zapłacić.

Czytaj więcej o tym temacie w artykule Oprawa muzyczna podczas ceremonii ślubnej w kościele

 

8. Możliwość zamawiania piosenek na weselu

W niektórych regionach tradycja określająca sposób zamawiania piosenek przez gości i opłaty za nie jest bardzo silna i właściwie nie ma o co pytać. W innych konieczne będzie ustalenie tej kwestii. Można mieć pewność, że podczas imprezy pojawi się przynajmniej kilka osób, które będą chciały usłyszeć jakiś konkretny kawałek. Warto uzgodnić z orkiestrą, czy takie zamówienia będą przyjmowane i czy można na to liczyć w ramach wynagrodzenia, czy trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić.

Zabawa weselna - pociąg z panną młodą

Adam - zespół weselny z Rzeszowa

 

9. Przerwy w graniu

Choć sprawa wydaje się błaha, to często potrafi zelektryzować pary i gości weselnych. Chodzi o to, jak często i na jak długie przerwy pozwala sobie zespół podczas wesela. To, że muzycy jedzą posiłki, czy odpoczywają, jest absolutnie normalne, ale liczy się częstotliwość takich przerw. Jeśli zespół ma tendencję do grania 3-4 utworów, po których następuje długa przerwa, to trudno będzie o dobrą zabawę gości.

Sprawdź, czego możesz wymagać od orkiestry weselnej

 

10. Sprawdzenie, jak zespół weselny radzi sobie na żywo

Rozmowa to jedno, przesłuchiwanie nagrań udostępnionych przez zespół to drugie, ale nic nie da nam takiej pewności, że zespół się sprawdzi, jak zobaczenie jego występu na żywo. Nie ma co się krępować, warto zapytać, gdzie zespół gra wkrótce na weselu, aby wemknąć się na kilkanaście minut i obserwować, czy goście dobrze się tam bawią. Jeśli to niemożliwe, warto przynajmniej dotrzeć do nagrań, robionych przez gości podczas wesela, tak aby zaobserwować spontaniczną zabawę.

Ustalenie tych wszystkich kwestii jeszcze przed ostatecznych wyborem zespołu pozwoli na zabezpieczenie się przed wpadką w dzień wesela. Ten sam, choć minimalnie zmodyfikowany zestaw pytań można zadać także DJ-owi, co również ułatwi jego wybór. Muzyków najlepiej poszukać na portalu muzyka-wesele.pl, gdzie znajdą Państwo ich pełną ofertę wraz z cennikiem. Zapraszamy!

Strona główna portalu muzyka-wesele.pl

Strona główna portalu muzyka-wesele.pl

 

Znajdź zespół na wesele z Krakowa, Radomia, Szczecina, Zielonej Góry, Białegostoku… i innych regionów kraju!

Wasze komentarze (1)

  • Jola-W 2018-06-30, 19:51

    Faktycznie przed moim weselem padły takie pytania :D Dodatkowo zespół, podał mi dzień, w którym grali na ślubie, więc mogłam zobaczyć to na żywo, a nie z nagrania :) Zrobili na mnie dobre wrażenie, dlatego też spotkaliśmy się na moim weselu, gdzie równie świetnie się spisali.

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

Poniżej baza zespołów weselnych z największych miast:

‹  lista aktualności
Wykonanie: DigiHex Systems