Wraz z wiekiem kobieta traci swoją płodność. Dla organizmu mogłoby być niebezpieczne, gdyby do zapłodnienia doszło w podeszłym wieku. Dlatego też następuje naturalny proces, podczas którego zanika krwawienie i miesiączka ustaje. Jednak zanim do tego dojdzie, u pań następuje czas przekwitania, który składa się aż z trzech etapów.
Ważne, by wiedzieć, że objawy menopauzy pomagają we wstępnym rozpoznaniu, czy już zaczęło się klimakterium. Pewne alarmujące symptomy występują u większości kobiet i jak najbardziej warto udać się na wizytę do specjalisty. Jest ona koniecznością, jeżeli menopauza rozpocznie się zbyt wcześnie – może to oznaczać, że albo proces ten zaczął się zbyt szybko z powodu złej kondycji organizmu, albo że występujące symptomy są w rzeczywistości oznakami jednej z poważnych chorób. Dlatego nie warto zwlekać i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Zdecydowanie najczęściej wymieniane objawy menopauzy to uderzenia gorąca, wahania nastroju oraz spadek libido. Właśnie w ten sposób objawiają się zaburzenia gospodarki hormonalnej. Nierzadko występuje także bezsenność, która nie zawsze spowodowana jest nawracającymi falami gorąca (te często pojawiają się również w nocy). Wiele kobiet skarży się do tego, że towarzyszy im nieprzyjemne uczucie niepokoju, częściej się złoszczą i łatwiej wyprowadzić je z równowagi. Problemy z samopoczuciem mogą prowadzić nawet do depresji, dlatego należy bacznie obserwować, czy są to tylko przejściowe stany wynikające z menopauzy, czy też zaburzenia te trwają znacznie dłużej. W razie potrzeby można poprosić o pomoc lekarza.
Na większość objawów menopauzy pomagają domowe sposoby. Najlepiej zacząć od zmiany stylu życia, czyli rozpoczęcia właściwej diety oraz uprawiania sportu. To niezwykle ważne czynniki, dzięki którym można zauważyć poprawę samopoczucia. Picie odpowiednich naparów, jak choćby z szałwii czy liści porzeczki, mogą złagodzić występowanie niektórych symptomów.
Istnieje grupa pewnych symptomów, które spotykane są znacznie rzadziej, a które także mogą występować podczas menopauzy. Mowa tutaj m.in. o tym, jak w czasie klimakterium zmienia się nie tylko nasza skóra, ale również narządy płciowe. Na przykład w przypadku pochwy mowa o nawracającym świądzie, uczuciu pieczenia czy nawet suchości. Natomiast jeżeli chodzi o układ moczowy, to tutaj zdarza się nietrzymanie moczu lub jego parcie na pęcherz. Infekcje tych obszarów także są bardzo często spotykane, gdy rozpoczyna się menopauza. W takich przypadkach stała opieka urologa oraz ginekologa jest konieczna.
Dodaj komentarz – napisz co myślisz