Taniec i zabawa to elementy wesela, które lubimy najbardziej. To normalne, że organizuje się huczne przyjęcia, które przyciągają rzesze naszych znajomych i członków rodziny, aby świętować nasze szczęście. Goście wiele inwestują w swój wygląd i w prezent, aby jak najlepiej pokazać się z tej okazji i oczekują, że młoda para odpłaci im tym samym, zapewniając świetną zabawę. Jak to zrobić? Choć para patrzy na ślub przede wszystkim z własnej perspektywy, starając się o piękny ubiór i dekoracje, to dla gości najważniejsze jest co innego. Jeśli chcemy, żeby weselnicy byli zadowoleni, musimy przede wszystkim wybrać elegancki lokal, zamówić pyszne menu w wielkiej obfitości i zapewnić muzykę, która pozwoli na szaleństwa do białego rana.
Muzyka na weselu
Czy na pewno muzyka jest tak ważna? Tak i zrozumie to dopiero ktoś, kto zobaczył pustą salę weselną tuż po północy, bo zespół nie wydawał się mocno przykładać do swojej pracy. Dobra muzyka utrzymuje ludzi na parkiecie, a to sprawia, że dłużej zostają, bo chcą jak najlepiej się bawić. A to normalne, że na wesele przychodzi się właśnie z takim postanowieniem. Pieniądze wydane na ubiór i na prezent, powinny jakoś się "zwrócić", a to znaczy, że goście muszą czuć się dobrze i angażować w zabawę. Fałszujący albo nudny zespół weselny na pewno nie uzyska takiego efektu. Rozwiązaniem nie jest także zapewnianie muzyki samemu np. z płyt. To absolutnie niepoważne, jeśli wynajęcie DJ-a wcale wiele nie kosztuje. Organizując duże wesele, para powinna przygotować się na wydatki, a na pewnych elementach, zwłaszcza muzyce, nie wolno oszczędzać, bo będzie mieć to negatywne konsekwencje. Jeśli parze zależy na tym, żeby wesele się udało (gdyby nie, to nawet by go nie organizowała), to inwestycja w muzykę będzie konieczna.
Przy jakiej muzyce bawić się na weselu?
Czy można powiedzieć o jakiejś muzyce, że jest idealna na wesele? Nie, bo bardzo zależy to od wesela, jakie urządzamy i od gości, jacy się na nim pojawią. Generalnie trudno zakładać, że wszyscy wyjdą z wesela zadowoleni. Taka impreza to zgromadzenie sporej ilości osób, które mają z sobą niewiele wspólnego, dlatego znalezienie muzyki, która zadowoli ich wszystkich, jest wręcz niemożliwe. Dlatego najlepiej postawić na tzw. standardową muzykę weselną, która jest niczym więcej jak pomieszaniem stylów. Muzycy grają zwykle przeboje różnych gatunków i lat, tak aby każdy czuł się dobrze i znalazł coś dla siebie. Ostatnio można też zauważyć, że muzyka ślubna staje się bardziej nowoczesna, znikają stare biesiadne przeboje, a zamiast tego pojawiają się najnowsze hity disco polo i piosenki aktualnie popularne w radio. To sprawia, że wesele wygląda bardziej elegancko, a zabawa z "przaśnej" staje się modną. Taki wybór na pewno będzie uznany za odpowiedni.
To, na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, jest za to energia, którą dzieli się z gośćmi zespół. Jeśli na scenie pojawiają się flegmatyczni muzycy, impreza na pewno będzie nudna. Za to pozytywna energia i szybkie kawałki sprawią, że parkiet nie opustoszeje ani na chwilę. Muzycy powinni też być dobrymi konferansjerami, którzy w dowcipny sposób będą zapowiadać kolejne elementy wesela i organizować zabawy z udziałem gości. Musza poprowadzić także oczepiny, a te przebiegają znacznie lepiej, jeśli zespół dobrze wczuł się w atmosferę i ma dobry kontakt z gośćmi.
Jaka muzyka w kościele?
Niektórzy wydają się całkowicie zapominać, dlaczego właściwie tu jesteśmy. Nie chodzi przecież o wesele, ale o ślub, który jest naczelnym wydarzeniem dnia! Jak zatem można zostawić go bez odpowiedniej oprawy, gdy wydaje się "fortunę" na muzykę weselną? Muzyka na ślubie jest nie mniej ważna, a sam kościelny śpiewający fragmenty mszy na pewno nie wystarczy. Kolejne jest zatrudnienie muzyków na ślub. Może się zdarzyć, że zespół wybrany na wesele, jest w stanie zaoferować swoje usługi także w kościele. To bardzo dobrze, bo ogranicza koszty. Jeśli jednak nie ma takiej opcji, trzeba będzie poszukać kogoś innego. Jaką muzykę wybrać? Młode pary nie mają wątpliwości, że najlepiej sprawdza się muzyka klasyczna. Najczęściej zatrudnia się osobę grającą na skrzypcach, często także na wiolonczeli i harfie. Popularne są także duety np. harfa i flet. Rzadziej widzi się na ślubach kwartet smyczkowy, co wynika z większych kosztów, chociaż są tacy, co nie żałują pieniędzy i zapraszają do kościoła całą orkiestrę! A co jeśli wolimy śpiew? Bez trudu znajdziemy uzdolnionego śpiewaka lub śpiewaczkę, chociaż lepiej pójść dalej i zatrudnić chór. Im większy, tym oczywiście lepsze wrażenie. Ciekawym pomysłem jest zatrudnienie chóru gospel, ta muzyka staje się w Polsce coraz bardziej popularna. A jeśli ktoś nie ma tylu funduszy, zawsze można poprosić o koncert chór parafialny albo scholę. Taka oprawa ślubu kościelnego również świetnie się sprawdzi.
Ślub i wesele w Mielcu
Korzystając z naszego portalu muzyka-wesele.pl, bez trudu pary z Mielca znajdą właśnie takich muzyków, którzy odmienią ich ślub i wesele. Zdolnych wykonawców w Mielcu na pewno nie brakuje, trzeba tylko do nich dotrzeć. Przemyślany wybór na pewno zaowocuje w cudownej uroczystości, która będzie wspominana przez lata.